Neděle, 15 Září 2019
ico Velke pismo Standardni pismo Male pismo ico 100% 1024x768
Hlavní strana Archiv VÝROČNÍ ČLENSKÁ SCHŮZE

Multimedia

Kalendář

<<  Září 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  Sob  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
VÝROČNÍ ČLENSKÁ SCHŮZE PDF Tisk Email
Napsal uživatel Zdenka   
Pondělí, 10 Leden 2011 18:39

V sobotu 8. ledna 2011 se v sále nového obecního domu konala výroční členská schůze našeho sboru. Foto ZDE

ZPRÁVA O ČINNOSTI SBORU ZA ROK 2010

Ke dni 8. 1. 2011 náš sbor čítá 24 dětí ve věku 5 – 15 let, 7 dorostenců a 7 dorostenek, 11 žen a 50 mužů. Celkem tedy členskou základnu našeho sboru tvoří 99 členů. Jen pro zajímavost, ze 116 sborů našeho okresu jsme pátým největším.

V loňském roce nás krom pravidelných členských schůzí, které se konaly v obvyklém termínu o první neděli v měsíci, potkaly výjezdy k požárům a živelným událostem, několik pořadatelsky náročných akcí, soutěže, brigády a taktéž společná setkání nazývaná „hasiči sobě“. Dále viz celý článek.

 

Dovolím si nejprve zmínit práci JPO.

První výjezd roku 2010 byl 26. března k požáru hráze v lesíku pod hnojištěm. Naše jednotka byla u požáru za 8 minut od vyhlášení poplachu, přidali se k nám hasiči ze Zlína a Vizovic, dostavili se také hasiči z Rakov.

Druhý výjezd byl 1. dubna do Vizovic na Barák. Jak se ukázalo, byl to planý poplach, žádný oheň se nenašel.

2. června od brzkého rána naši obec ohrožovala velká voda. Hasičským záchranným sborem Zlín nám byl vyhlášen poplach I. Stupně. Do zbrojnice dorazilo deset našich hasičů, kteří se rozešli k plnění několika úkolů. Bylo potřeba evakuovat zvířata u paní Bravencové, za mostem jsme čerpali vodu ze sklepa a garáže u pana Bělíčka, také u paní Žaludkové a u Patáků.  Současně probíhalo uvolňování propustků na potocích a čištění zanesených zákop, na tom pracovali Ivan a Milan Rafajovi se svou technikou. Naštěstí voda začala po deváté hodině klesat a žádných dalších škod v naší obci nenapáchala.

Velké a úmorné vedro, které panovalo v první polovině června, vyvrcholilo v noci z 12. na 13. prudkým lijákem a bouřkou. O půl jedenácté nám byla vyhlášena pohotovost a naše jednotka vyjela k odklizení spadlého stromu na staré silnici do Vizovic. Po návratu do zbrojnice pomáhali naši hasiči na faře, kde zatékalo přes rekonstruovanou střechu. V neděli ráno před osmou bylo nahlášeno poškození střechy u Rafajů na Rakovské, kde jsme střechu provizorně zajistili. Další padlý strom poškodil střechu domu u Mikesků (Lošáků) pod hřbitovem, tady musel pomáhat pan Málek se svým jeřábem.

25. září v půl čtvrté odpoledne vyjela naše zásahová jednotka k nahlášenému požáru do Vizovic na Pardubskou ulici. Jednalo se však o nepovolené pálení klestí, které měl majitel pod kontrolou, takže to byl planý poplach.

9. října se sedmičlenné družstvo zúčastnilo námětového cvičení v Jasenné, kde se celkem jedenáct sborů pokusilo dopravit vodu od koupaliště až na Sirákov, což se také povedlo.

13. října krátce po poledni jsme vyjeli k hlášenému požáru nízké budovy v Lípě. Ukázalo se, že to byl opět planý poplach, jednalo se o technickou závadu na požárním čidle. Byl to poslední výjezd naší jednotky v roce 2010.

Dále jsme v loňském roce pořadatelsky zajišťovali několik akcí.

První z nich byla v únoru Rallye Ve stopě Valašské zimy. Bezpečnost na trati, záznam průběhu soutěže a pomoc zapadlým vozům zajišťovalo 25 našich členů, mužů i žen.

V březnu u nás proběhlo okresní kolo Velké uzlovací soutěže, kterého se zúčastnilo 60 dětí ze 14 sborů našeho okresu. Uznání a poděkování za vstřícnost a dobrou organizaci nám vyslovili nejen přítomní hosté, ale i starosta okresního sdružení hasičů Zlín Ing. Bernátík.

V květnu jsme u nás pořádali okrskovovou soutěž. Celou akci komplikovalo deštivé počasí. Nejprve byla soutěž o týden odložena a nakonec se konala v parku na „dědině“ kvůli podmáčenému hřišti na Sokolovně. Toto neobvyklé prostředí přispělo k zpestření soutěže, místo štafetových běhů mělo každé družstvo možnost dvou pokusů v požárním útoku. Neobvyklé prostředí bylo zajímavé i pro diváky. Vítězové v mužské kategorii - Lhotsko odmítli účast na okresním kole a tak byla dána příležitost našim dorostencům, kteří ač měli na přípravu pouze týden, se tohoto úkolu zhostili se ctí.

V červenci se konal na fotbalovém hřišti už II. Ročník pohárové soutěže mladých hasičů, kterého se zúčastnilo celkem 14 soutěžních týmů, o dva více než loni.

V obzvlášť horkém červencovém počasí byl velmi náročnou akcí pětidenní nostop prodej na Mastru.

V srpnu při Barumce jsme tradičně zabrali zatáčku u Ovesných. Sedmnáct pořadatelů z našich řad obsadilo trať od startu až nad hnojiště a od časných ranních hodin zajišťovalo bezpečnost návštěvníků až do večera. Další se starali o „zdravou výživu“ přihlížejících ve dvou stáncích.

Začátkem září jsme v naší zbrojnici připravili pro spoluobčany sobotní posezení při hudbě s prodejem  " VŠE za 15,- ". Návštěvníci nakupovali za hasičskou měnu Floriány, které si při příchodu směnili. Odpolední program nám narušil dešť, ale i tak o jízdu s Tatrou 805 nebo o projížďku závodničkou s panem Tlusťákem byl zájem a pro mnohé to byl  i adrenalinový zážitek. Zábava pokračovala při živé hudbě až do ranních hodin.

Koncem listopadu jsme pomáhali při pořádání Předvánočního jarmarku a ve venkovním stanu jsme prodávali uzeninu z udírny a v chladném počasí nezbytný "svařák" pro zahřátí.

Během celého minulého roku se uskutečnilo nespočet menších i velkých brigád.

V dubnu proběhl sběr železa.

I naším přičiněním se zdařilo dílo rekonstrukce fary. V dubnu jsme byli vyklízet půdní prostory, v červnu jsme shodili starou plechovou střechu a někteří se podíleli ještě i na drobných dodělávkách.

Brigádničilo se i při úklidu zbojnice, při údržbě techniky a nářadí, při sečení trávy na hasičské louce a dělání dřeva u pergoly, zpevňovala se příjezdová cesta na cvičiště.

Odměnou za pilnou práci nám bylo několik našich vlastních akcí pod přízviskem „hasiči sobě“.

První z nich byla v březnu zabijačka, v květnu si naši „mladí„ ve vlastní režii stavěli májku a týden nato byla škvařenina, v červenci jsme se sešli ve zbrojnici na grilovaná kolena a Kozla odměnou za Master a závěr sezóny patřil v říjnu předvolebnímu guláši na hasičské louce. Do obecního zastupitelstva byli zvoleni dva naši zástupci. Závěr roku patřil již 22. Pochodu na Spletený vrch.

V roce 2010 se nám podařilo s pomocí sponzorů zakoupit stříkačku PS 15 a to bylo podnětem pro hojnější účast našich borců na soutěžích v požárním sportu. Osvědčila se spolupráce družstva dorostenců s „B“ týmem mužů a tak jsme měli své zástupce mimo jiné na soutěžích v Lípě, Ostratě, na Želechovských pasekách, v Ludkovicích, na noční soutěži v Loučce a ve Vysokém Poli.

V loňském roce se někteří naši spolubratři dožili významných životních jubileí, která jsme s nimi společně oslavili.

Závěrem bych vám všem činným členům našeho sboru chtěl poděkovat za vaši práci a požádat vás o vytrvalost a píli i v tomto roce, roce velmi významném pro náš sbor, poněvadž v létě oslavíme již 100. výročí založení sboru.

                                                                                               Vladimír Jurča, starosta SDH Zádveřice

ZPRÁVA VEDOUCÍ MLÁDEŽE

Tréninky Mladých hasičů probíhají celoročně, od jara do podzimu to bývá jednou týdně, přes zimu jednou za čtrnáct dní. Berušky, kterým tak říkám kvůli převaze dívek v družstvu, mají hasičský kroužek ve škole a s těmi se potkávám pravidelně každý čtvrtek i teď v zimě.

Jakých akcí jsme se v loňském roce zúčastnili?

V březnu to byl závod požárnické všestrannosti O POHÁR ŠTÍPSKÉHO BERÁNKA ve Štípě. Branného závodu se zúčastnily tři pětičlenné hlídky mladých hasičů ze Zádveřic, celkem 48 hlídek z celého okresu. Výsledky se mi nepodařilo dohledat, s jistotou pouze vím, že jsme nebyli poslední.

Vloni poprvé jsme se v březnu zúčastnili okresní Velké uzlovací soutěže. Ve výsledkové listině jsme obsadili místa spíše v její druhé polovině, ale i tak to byla nová zkušenost a o lepší umístění můžeme bojovat letos.

Již několik let se naši mladí hasiči zapojují do výtvarné a literární soutěže Požární ochrana očima dětí, která je vyhlašována Okresním sdružením hasičů ve Zlíně. V loňském roce získala první místo v kategorii literárních prací naše hasička Maruška Krampotová.

Už druhým rokem se naše družstva mladších i starších žáků zapojila do celoroční hry Plamen. V ročníku 2009/2010, který se uzavíral jarním kolem v květnu, se nám podařilo vybojovat 6. místo (z 19) v kategorii mladších žáků a družstvo starších žáků se umístilo na 11. místě (z 24).

V květnu na okrskové soutěži v domácím prostředí byli mladší žáci první a starší druzí ve svých kategoriích. Svou premiéru také bravurně zvládly Berušky.

V červnu při pohárové soutěži v Zádveřicích se mladším žákům podařilo vybojovat třetí místo ve své kategorii. Taktéž v červnu se konala pohárová soutěž v Lípě, mladší žáci přivezli pohár za druhé a starší žáci za třetí místo.

Na přelomu července a srpna jsme strávili 5 dní na táboře na Janové hoře. K dětem se přidali i dorosti a celkem nás na táboře bylo 45. Řeknu vám, byl to šrumec. Ale vrátili jsme se celí a zdraví a ve stejném počtu, takže u mě dobrý.

V říjnu se v Loučce uskutečnilo podzimní kolo hry Plamen, ročník 2010/2011. Náš sbor reprezentovalo družstvo starších žáků.  V disciplíně Požární útok CTIF se nám podařilo získat 5. místo, v Závodě požárnické všestrannosti bojovaly dvě pětičlenné hlídky a výsledkem bylo 12. místo. Celkové hodnocení je 8. příčka po podzimní části a  z tohoto místa budeme  startovat v kole jarním.

V Plamenu se bodově nehodnotí jen to, jak uspějeme v požárním útoku či jiných disciplínách požárního sportu, ale bodově ohodnoceny jsou i prověrky teoretických znalostí dětí při plnění odznaků specializací a odborností v zimním období. Teď je ten správný čas na přípravu a koncem února nás tyto prověrky poprvé čekají.

Posledním společným setkáním loňského roku bylo vánoční posezení u čaje a cukroví při svíčkách ve zbrojnici.

                                                                                                                               Zdenka Jurčová

Aktualizováno Úterý, 21 Srpen 2012 08:55
 

Přidejte svůj komentář

Vaše jméno:
Váš email:
Titulek:
Komentář: