Neděle, 15 Září 2019
Hlavní strana Aktuality PODZIMNÍ KOLO HRY PLAMEN V RACKOVÉ

PODZIMNÍ KOLO HRY PLAMEN V RACKOVÉ PDF Tisk Email
Sobota, 10 Říjen 2015 17:44

V sobotu 10. října se v Rackové konala podzimní část okresního kola hry Plamen ročník 2015/2016. Náš sbor reprezentovalo desetičlenné družstvo mladších i starších žáků. Obě družstva prošla generační obměnou a v mladší kategorii to byla pro většinu závodníků v okresní soutěži první zkušenost. Celá hra Plamen se skládá ze šesti disciplín, přičemž dvě z nich se plní na podzim - požární útok CTIF a závod požárnické všestrannosti, tzv. braňák. Celkové výsledky ZDE, více o naší účasti viz celý článek, foto ZDE.

Požární útok CTIF je mezinárodní disciplínou požárního sportu a jde v něm o dokonalou souhru devítičlenného týmu, jehož členové plní jednotlivé úkoly na 75 metrů dlouhé trati. Každý má svůj předem stanovený úkol a co je podstatné, musí ho plnit zcela mlčky. Jde o překonání čtyř překážek a roztažení 60 metrů dlouhého hadicového vedení, nastříkání šesti litrů vody do nástřikových terčů džberovými stříkačkami, uvázání čtyř uzlů a rozpoznání a správné odložení čtyř z osmi druhů hasičského nářadí. Neméně důležitá je i práce velitele hlídky, který celý útok startuje a na závěr také zastavením časomíry ukončuje. Ke splnění má každé družstvo dva pokusy. Tuto disciplínu v sobotu nejprve zahájila družstva starších žáků. V prvním pokusu jsme obdrželi trestné body za nesprávně překonanou překážku, neuvázaný uzel a překroucenou hadici, druhý pokus se nám podařilo provést bezchybně a ve druhém nejrychlejším čase dne. Mladší žáci se k této disciplíně dostali krátce po poledni. Oba pokusy jim byly uznány jako platné, nicméně ani jeden z nich se neobešel bez chyb. V prvním pokusu jsme dostali trestné body za nesprávnou práci velitele, za špatné překonání překážky, za přetočení hadice a za neuvázaný uzel. Druhý pokus byl ještě o něco horší. Do výsledkové tabulky byl zapsán jako lepší čas z prvního pokusu a zajistil nám v této disciplíně 3. místo.

Do braňáku vybíhaly nejprve pětičlenné hlídky mladších žáků. Na trati se plnily úkoly, např. střelba ze vzduchovky, rozpoznávání topografických značek, vázaní uzlů, orientace mapy, překonávání vodorovného lana, základy první pomoci a znalost prostředků požární ochrany. Naší slabinou se ukázala zejména střelba (bude muset navázat bližší spolupráci s myslivci) a také zdravověda. Ostatní úkoly pak až na jednu chybičku splnila lépe naše první hlídka, která v tomto závodu obsadila 5. místo (druhá hlídka 6. místo). U starších žáků se opět nevydařila střelba a také určení azimutu nebylo správné, což přineslo první hlídce 5. místo (druhá hlídka 6. místo).

Do okresního kola hry Plamen, ročník 2015/2016 se zapojilo 19 družstev starších žáků a 17 družstev mladších žáků. Naše týmy po sečtení obou pořadí budou do jarní části vstupovat z třetí pozice v mladší i starší kategorii.

Aktualizováno Pondělí, 12 Říjen 2015 16:20