Úterý, 17 Září 2019
Hlavní strana Aktuality PODZIMNÍ KOLO HRY PLAMEN

PODZIMNÍ KOLO HRY PLAMEN PDF Tisk Email
Pondělí, 13 Říjen 2014 10:02

V sobotu 11. října se v Kaňovicích konala podzimní část okresního kola hry Plamen ročník 2014/2015. Náš sbor reprezentovalo desetičlenné družstvo mladších žáků a šestičlenné družstvo starších žáků, doplněné čtyřmi mladými hasiči z SDH Lukov. Celá hra Plamen se skládá ze šesti disciplín, přičemž dvě z nich se uskutečňují na podzim. Jedná se o požární útok CTIF a závod požárnické všestrannosti, tzv. braňák.

Požární útok CTIF je mezinárodní disciplínou požárního sportu a jde v něm o dokonalou souhru devítěčlenného týmu, jehož členové plní jednotlivé úkoly na 75 metrů dlouhé trati. Každý má svůj předem stanovený úkol a co je podstatné, musí ho plnit zcela mlčky. Jde o překonání čtyř překážek a roztažení 60 metrů dlouhého hadicového vedení, nastříkání šesti litrů vody do nástřikových terčů džberovými stříkačkami, uvázání čtyř uzlů a rozpoznání a správné odložení čtyř z osmi druhů hasičského nářadí. Neméně důležitá je i práce velitele hlídky, který celý útok startuje a na závěr také zastavením časomíry ukončuje. Ke splnění má každé družstvo dva pokusy.

Tuto disciplínu v sobotu nejprve zahájilo družstvo starších žáků. V prvním pokusu byla na závodních znát značná nervozita, protože předchozí týmy "zlobily" džberovky a nejinak tomu bylo i u našich. Výsledný čas nebyl nijak ohromující a ke všemu jsme obdrželi 40 trestných bodů (10 špatné překonání překážky, 10 za nesprávně uvázaný uzel a 20 za špatnou práci velitele hlídky). Druhý pokus vyšel lépe a provedení se zdálo bezchybné. Bohužel pozornému rozhodčímu neušel spontánní výkřik trenéra Davida "utíkej", který patřil našemu poslednímu vybíhajícímu závodníkovi (závodník to později komentoval slovy: " Proč na mě křičel? Dyť vím, že mám utíkat". hahaha), což bylo posouzeno jako vedení závodníka a pokus dostal označení "N", tedy neplatný. Do výsledkové tabulky byl zapsán čas prvního pokusu, který nám zajistil 7. místo. Mladší žáci se k této disciplíně dostali krátce po poledni, kdy byl prostor u džberovek velkou louží plnou bláta. Tentokrát byly oba pokusy uznány jako platné, nicméně ani jeden z nich se neobešel bez chyb. V prvním pokusu jsme dostali 10 trestných bodů za to, že máme ukecaného velitele hlídky a v druhém 10 za přetočení hadice a 10 za nedostatečně pečlivě uvázaný uzel. Přesto byl do výsledkové tabulky zapsán jako lepší čas z druhého pokusu a zajistil nám v této disciplíně 2. místo.

Do braňáku vybíhaly nejprve pětičlenné hlídky mladších žáků. Na trati se plnily úkoly, např. střelba ze vzduchovky, rozpoznávání topografických značek, vázaní uzlů, orientace mapy, překonávání vodorovného lana, základy první pomoci a znalost prostředků požární ochrany. Naší slabinou se ukázala střelba, kde jsme nasbírali zbytečně moc trestných bodů. Ostaní úkoly pak až na jednu chybičku splnila lépe naše druhá hlídka, která v tomto závodu obsadila 3. místo (první hlídka 5. místo). U starších žáků se opět nevydařila střelba a také určení azimutu nebylo správné, což přineslo druhé hlídce 4. místo (první hlídka 12. místo).

Do okresního kola hry Plamen, ročník 2014/2015 se zapojilo 22 družstev starších žáků a 14 družstev mladších žáků. Naše týmy po sečtení obou pořadí budou do jarní části vstupovat z druhé pozice v kategorii mladší a ze čtvrté pozice v kategorii starší, takže boje o "bednu" budou o to napínavější!

Aktualizováno Pondělí, 13 Říjen 2014 12:02

Komentáře (1)