Středa, 18 Září 2019
ico Velke pismo Standardni pismo Male pismo ico 100% 1024x768
Hlavní strana Aktuality Sbor dobrovolných hasičů v ČR

Multimedia

Kalendář

<<  Září 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  Sob  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Sbor dobrovolných hasičů v ČR PDF Tisk Email
Napsal uživatel honza   
Sobota, 25 Duben 2009 23:12
Sbor dobrovolných hasičů je obecné označení dobrovolnického hasičského sboru a zároveň součást názvu většiny konkrétních dobrovolných hasičských sborů.

V mnoha zemích dobrovolné sbory doplňují činnost profesionálních hasičských sborů a činnost hasičských útvarů průmyslových a podobných firem. V Česku příspěvkové profesionální sbory tvoří dohromady Hasičský záchranný sbor České republiky, dobrovolné sbory jsou právně samostatné, nebo jako organizační složky občanských sdružení (Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Česká hasičská jednota, Moravská hasičská jednota) a bývají sponzorovány obcemi nebo firmami.
Kromě hašení požárů zasahují hasiči, včetně dobrovolných, obvykle také v případech povodní, jiných živelních pohrom, ekologických haváriích, pomáhají při dopravních nehodách, technické pomoci a jiným mimořádných událostech. Spolupůsobí též při prevenci požárů a dalších podobných nežádoucích událostí.

Hasičské sbory jsou často i spolkem významným z hlediska společenského života obce, podobně jako Sokol, myslivecké a lidové umělecké sbory, místní fotbalové kluby atd. Soutěže v hasičském umění jsou nyní označovány jako požární sport.

Jednotky sborů dobrovolných hasičů obce/podniku
Jsou vlastními výjezdovými jednotkami sborů.

Každý hasič v této jednotce je proškolen nejméně 40 hodinami teoretických i praktických znalostí a dále je musí doplňovat. Musí mít potvrzení od lékaře, že je schopný a zdravotně způsobilý v jednotce působit a každý rok toto potvrzení obnovovat. Zvlášť velké nároky jsou kladeny na nositele dýchací techniky a řidiče.

Tyto jednotky dělíme na:

JPO-2/1 - jednotky předurčené k požárům i dopravním nehodám, vyjíždí nejdéle do 5 minut od vyhlášení poplachu v počtu nejméně 4 hasičů
JPO-2/2 - jednotky předurčené k požárům i dopravním nehodám, vyjíždí nejdéle do 5 minut od vyhlášení poplachu v počtu nejméně 8 hasičů
JPO-3/1 - jednotky předurčené k požárům, vyjíždí nejdéle do 10 minut od vyhlášení poplachu v počtu nejméně 4 hasičů
JPO-3/2 - jednotky předurčené k požárům, vyjíždí nejdéle do 10 minut od vyhlášení poplachu v počtu nejméně 8 hasičů
JPO-5 - jednotky předurčené k požárům jen ve své obci
JPO-6 - jednotky Sboru dobrovolných hasičů podniku

Členové v jednotkách kategorie tipu JPO-2 mohou činnost vykonávat jako svoje vedlejší nebo hlavní povolání.


Historie

Za první dobrovolný hasičský spolek na území Rakousko-Uherska a tedy i Česka bývá označován Spolek dobrovolných hasičů Zákupy, vytvořený roku 1850.
Oficiální nejstarší Dobrovolný sbor je ve Velvarech, založen roku 1864.


Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska

V Česku dobrovolné hasičské sbory zastřešuje Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Provozuje vlastní web a od roku 1989 vydává čtrnáctideník Hasičské noviny.

Sdružení hasičů ČMS spolupracuje s Folklorním sdružením České republiky, v únoru 2001 spolu tato sdružení uzavřela smlouvy, které je zavazují navzájem propagovat a podporovat svoje akce.

V červnu 2006 sdružení uzavřelo smlouvu s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava o spolupráci v odborné a studijní oblasti, například zadávání témat diplomových prací a exkurze.

SH ČMS provozuje i dvě školy:
Ústřední hasičská škola v Bílých Poličanech u Dvora Králové nad Labem
Ústřední hasičská škola v Jánských Koupelích u Opavy

Pod patronací SH ČMS je také Centrum hasičského hnutí v Přibyslavi, což je hasičské muzeum (oproti tomu Hasičské muzeum v Ostravě je zřízeno městem Ostravou a za výrazného přispění pracovníků magistrátní požární inspekce).

Sbory dobrovolných hasičů v Čechách zastřešuje Česká hasičská jednota, sbory na Moravě včetně moravského Slezska Moravská hasičská jednota. Avšak není dáno že sbor musí být zaregistrován ať už v České či Moravské hasičské jednotě. Tato sdružení jsou samostatná ačkoli hasiči z těchto sdružení i jejich činnost se nijak neliší od hasičů se Sdružení hasičů ČMS


Hasičská vzájemná pojišťovna

S tradicí hasičského dobrovolnictví souvisí i Hasičská vzájemná pojišťovna, založená roku 1900 a obnovená roku 1992. Většinu jejích akcií vlastní dobrovolní hasiči. Akcionáři mají akcie na jméno.


Právní rámec

Podle § 68 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění zákona č. 237/2000 Sb. obec zřizuje a spravuje jednotku sboru dobrovolných hasičů obce. Z právního hlediska tedy jednotka, kterou podle tohoto zákona zřídí obec, není totožná s občanskými sdruženími, jimiž většinou jsou sbory dobrovolných hasičů, ale prakticky bývá nejčastěji obcí jmenována po dohodě s těmito dobrovolnickými spolky a z jejich členů – obec však musí zřídit jednotku i v případě, kdy v obci žádné dobrovolné sdružení není. Velitele této jednotky, po vyjádření hasičského záchranného sboru kraje k jeho způsobilosti vykonávat funkci velitele, jmenuje a odvolává starosta obce. Přihlíží přitom k návrhu občanského sdružení působícího na úseku požární ochrany.


Jednotek složených ze členů dobrovolných sborů se týkají tytéž zákony jako profesionálních sborů, konkrétně
Zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění dalších zákonů, např. 237/2000 Sb.
Zákon č. 238/2000 Sb., o hasičských záchranných sborech
Zákon č. 239/2000 Sb., o Integrovaném záchranném systému
Zákon č. 240/2000 Sb., tzv. krizový zákon
Vyhláška č. 247/2001 Sb., o organizaci a činnosti jednotek požární ochrany
a prováděcí vyhlášky o posuzování zdravotní způsobilosti, odškodnění za poškození na zdraví atd.
Aktualizováno Neděle, 10 Květen 2009 23:26
 
Komentáře (2)
Názor k čláku pana Dymeše, " vysvětlení"
2 Pátek, 07 Prosinec 2012 06:57
hillkvet
Mám dojem, že pan Dymeš odstavec, "Právní rámec" špatně četl. Květoš
vysvětlení
1 Čtvrtek, 06 Prosinec 2012 22:55
Starosta obce jmenuje do funkce velitele jednotky SDH na návrh členské základny případně výboru SDH. Pokud ho nejmenuje -SDH musí dát jiný návrh a starosta jej opět jmenuje nebo nejmenuje. Není ale přece možné, aby starosta obce jmenoval velitelem někoho bez souhlasu SDH jenom proto, že to je třeba jeho známý, nebo kamarád. Přesto se to bohužel děje.

Přidejte svůj komentář

Vaše jméno:
Váš email:
Titulek:
Komentář: