Středa, 18 Září 2019
ico Velke pismo Standardni pismo Male pismo ico 100% 1024x768
Hlavní strana Aktuality VÝROČNÍ VALNÁ HROMADA

Multimedia

Kalendář

<<  Září 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  Sob  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
VÝROČNÍ VALNÁ HROMADA PDF Tisk Email
Napsal uživatel Zdenka   
Úterý, 18 Prosinec 2012 08:05

V sobotu 15. prosince 2012 se v sále víceúčelového domu v Zádveřicích konala výroční valná hromada našeho sboru. Náš sbor má k dnešnímu dni 101 členů a patří k největším v okrese Zlín, slavnostní schůze se zúčastnilo 90 % členů. Na programu byly zprávy o činnoti sboru a jednotky požární ochrany, které přednesli starosta Vladimír Jurča a velitel Jan Elšík st. (viz celý článek), předložena byla zpráva o hospodaření sboru v roce 2012, výběr členských přípěvků pro rok 2013 a diskuze o chystaných akcích pro příští rok. Slavnostní večer zpestřily svým tanečním vystoupením Berušky a báseň přednesl Vojta Záhořák. Pohoštění z Radniční restaurace bylo vynikající se skvělou obsluhou. Děkujeme. Při družné zábavě jsme vydrželi dlouho do noci. Foto ZDE.


VÝROČNÍ ZPRÁVA 2012

Milé sestry a bratři,

Dovolte mi přednést výroční zprávu za rok 2012.

K dnešnímu dni má náš sbor 27 mladých hasičů ve věku 6 – 15 let, 2 dorostence a 5 dorostenek, 14 žen a 53 mužů. Celkem tedy členskou základnu našeho sboru tvoří 101 členů. Novou posilou je Věra Lutonská, která k nám přestoupila z SDH Vizovice a Michal Mikl, který k nám přestoupil z SDH Raková.

V loňském roce nás krom pravidelných členských schůzí, které se konaly v obvyklém termínu o první neděli v měsíci, potkaly výjezdy k požárům, brigády, pořádali či spolupořádali jsme několik akcí pro veřejnost, organizovali jsme soutěže v požárním sportu a také se jich mnoha účastnili a měli jsme i pár společných setkání, nazývaných „hasiči sobě“.

Podrobnější zprávu o práci Jednotky požární ochrany nám přednese velitel, já jen zmíním, že jsme letos vyjížděli k 13 hlášeným událostem a absolvovali několik školení.

Co se týká účasti na soutěžích v požárním sportu, tak na okrskové soutěži, konané v květnu ve Vizovicích se družstvo žen umístilo na místě prvním, třetí místo obsadila v běhu jednotlivkyň Jana Pekařová. Muži „A“ skončili na devátém místě, muži „B“ na pátém místě. I v letošním roce se přihlásily oba týmy mužů a družstvo žen do Grand Prix 8. okrsku, kde bylo celkem přihlášeno 9 družstev mužů a 5 družstev žen. Ženská kategorie měla poprvé své vlastní bodování a našim dívkám se podařilo dosáhnout na pohár za třetí místo. Muži „A“ obsadili celkové páté místo, muži „B“ místo deváté. Naši závodníci se během celé sezóny účastnili i několika dalších soutěží, bohužel s nijak výraznými úspěchy. Avšak věřím, že když byla v  loňském roce pořízena nová závodní stříkačka a v tom letošním zakoupeny nové hadice a další potřebné nářadí, tak v příštím roce se už jen doladí forma a úspěchy budou.

Mladí hasiči mají od loňského roku dva trenéry. Mladším žákům se věnuje Zdenka Jurčová, starším žákům David Holínek.

Již několik let se naši mladí hasiči a žáci místní základní školy zapojují do výtvarné a literární soutěže Požární ochrana očima dětí, která je vyhlašována Okresním sdružením hasičů ve Zlíně. Do soutěže poslalo svůj obrázek na 750 dětí. Nás těší, že ve své kategorii již potřetí vyhrála žákyně 3. třídy Základní školy v Zádveřicích Nikola Žambochová.

Čtvrtým rokem se náš tým starších žáků zapojil do celoroční hry Plamen. V ročníku 2011/2012 se mu v konkurenci 23 družstev podařilo vybojovat celkové páté místo. Ač se našim mladým na jaře v Otrokovicích dařilo, bodovou ztrátu z podzimní části z Rackové už nebylo možné dohnat. Letos si však dali záležet a po podzimní části ročníku 2012/2013, konané na Všemině mají do té jarní vykročeno z prvního místa. Velkou motivací je jim v případě výhry účast na krajském případně až republikovém kole.

Poprvé si atmosféru velké okresní soutěže užívaly i naše Berušky. Tým mladších žáků, který se účastnil jen jarní části v Otrokovicích, vybojoval mezi 13 zúčastněnými družstvy celkové 6. místo. Na Všemině se jim dařilo dobře a do jarní části postupují z 3. místa. Oběma družstvům budeme držet palce.

V květnu na okrskové soutěži ve Vizovicích se mladším i starším žákům dařilo a v obou kategoriích vybojovali 1. místo. Druhé družstvo mladších žáků přidalo pohár za 3. místo. V letošním roce se tým starších žáků poprvé zapojil do seriálu soutěží zlínské ligy mladých hasičů, ve kterém se zúčastnili 10 z 12 soutěží. Za jednotlivá umístění se jim podařilo nasbírat body, které stačily na celkové 5. místo. Krom toho se během závodní sezóny družstva zúčastnila i dalších soutěží např. v Bohuslavicích, Lípě, Želechovicích, Míškovicích na Klečůvce, Hrobicích a dalších včetně branného závodu ve Štípě.

Stejně jako vloni proběhlo o prázdninách stanování mladých hasičů na hasičské louce, letos nestandardně rozděleno na dvě věkové kategorie. 16 mladších žáků mělo čtyřdenní stanování druhý víkend v srpnu a 10 starších tam pobývalo tři dny o týden později.

Mladí hasiči netrénují jen manuální dovednosti v požárním sportu, ale snaží se získávat i teoretické znalosti. V letošním roce odznak odbornosti „strojník “ získali Marek Mikeska a Nikola Daňková a odznak odbornosti „preventista“ Marie Krampotová. V současné době mladí hasiči prodělávají zimní přípravu v tělocvičně základní školy a to pravidelně každé pondělí a čtvrtek.

Krom mladých hasičů se dále vzdělávají i jejich trenéři. Oba výše jmenovaní se na jaře po absolvování výcvikového kurzu stali instruktory pro preventivně-výchovnou činnost v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva v tzv. programu Hasík. Program Hasík je zaměřen na vzdělávání žáků druhých a šestých tříd základních škol. Výuka má rozsah dvou hodin v každé třídě. Naši instruktoři v letošním roce odučili celkem 14 hodin na základní škole v Zádveřicích a Želechovicích.

David se na přelomu července a srpna zúčastnil čtrnáctidenního tábora pro instruktory mládeže v Jánských koupelích.

V dubnu u nás probíhaly zkoušky rozhodčích požárního sportu. Za náš sbor tuto zkoušku úspěšně složili Jana Štefková, Jan ELšík ml. a Lubomír Štefanec, svou kvalifikaci si obnovil Jan Elšík starší a já.

V loňském roce jsme pořadatelsky zajišťovali několik akcí.

4. února to byla Rallye Ve stopě Valašské zimy. Bezpečnost na trati a záznam průběhu soutěže zajišťovalo 30 našich členů, mužů i žen. V soutěži nás reprezentovali stejně jako vloni Petr Elšík a Zdeněk Rafaj, kteří dojeli na pěkném 24. místě.

12. května při Rallysprint Kopná bylo pořadateli 6 našich členů a dalších 5 se staralo o občerstvení ve stánku.

Při okresním kole hry Plamen, které se konalo 18. až 20. května vypomohli 4 naši členové při zajišťování technického zázemí soutěže, za což jim přišlo písemné poděkování od starosty okresního sdružení hasičů ve Zlíně inženýra Bernátíka, jmenovitě pro Davida Štefku, Martina Wursta, Jana Libigera a Petra Svarovského.

V sobotu 16. června se konal v areálu sokolské zahrady už 4. ročník Pohárové soutěže mladých hasičů. Poprvé a podle pozitivních ohlasů asi ne naposled spojený s dětským dnem, který pořádala místní základní škola ve spolupráci s rodiči.

Na zábavné odpoledne pro děti navázal 2. ročník noční soutěže v požárním útoku, kterého se zúčastnilo 13 družstev žen a 27 družstev mužů. Letošní ročník jsme udělali atraktivnější vypsáním finanční prémie pro družstva umístěná do 5. místa a za překonání rekordu dráhy byla k mání třicítka Kozla, kterou si nakonec odvezli muži z Hřivínova Újezdu. Doprovodnou akcí byla taneční zábava se skupinou Exploze Rock a atmosféru skvěle dokreslovalo také bezchybné počasí. Na 600 účastníků bylo s touto akcí nadmíru spokojeno.

V sobotu 23. června se ve Zlíně uskutečnil IV. ročník dobročinné akce s názvem „Fesťáček 2012“, který uspořádalo Centrum služeb postiženým Zlín. Šestičlenná skupinka zástupců našeho sboru přispěla do programu tím, že umožnila přítomným dětem možnost stříkání ze džberových stříkaček, za což jim přišlo písemné poděkování od ředitele centra magistra Antoše, jmenovitě pro Davida Holínka, Lucii Javorinskou, Evičku a Zdenku Jurčovy, Nikolu Mikeskovou a Terezu Pekárkovou.

30. listopadu jsme zajišťovali v naší obci již tradiční Předvánoční jarmark. 100 litrů prodaného svařáku hovoří za vše J

Během celého roku se uskutečnilo nespočet menších i velkých brigád.

Důležitou akcí, zejména pro ekonomický chod našeho sboru, byl pětidenní prodejní maraton na Mástru ve Vizovicích, kde se v osmihodinových intervalech prostřídala většina našich členů. Brigádničilo se při úklidu zbrojnice, při údržbě techniky a nářadí, při sečení trávy na hasičské louce, při stavbě krbu a dělání dřeva na pergole. Proběhl sběr starého železa v obci a pomohli jsme s úklidem stodoly na faře. Na hasičské louce byla vybudována nová betonová základna, ke sklopným terčům byla pořízena časomíra. Za nemalé úsilí a obětování volného času pro sbor patří všem, co přiložili ruku k dílu, velký dík.

Odměnou za pilnou práci nám bylo několik společných setkání.

Prvním z nich byla v březnu zabijačka, na začátku května naši mladí stavěli májku, na konci května se na pergole dělala škvařenina, v srpnu jsme se sešli ve zbrojnici na pečeného divočáka a Kozla odměnou za Master a v září jsme si na hasičské louce uspořádali loučení se soutěžní sezónou při výtečném grilovaném masu a burčáku. Závěr roku bude již tradičně patřit pochodu na Spletený vrch, kterého nás čeká již 24. ročník.

V letošním roce jsme si mimo nářadí a vybavení pro požární sport pořídili také devítimístné auto, které je určeno především pro přepravu závodních týmů, ale je možné ho využívat i pro soukromé účely. Správcem vozidla byl určen br. Hill.

Veškeré informace o dění v našem sboru můžete sledovat na webu hasici.zadverice. Tímto děkuji jejich tvůrcům Zdence Jurčové, Janu Elšíkovi st., Tomáši Štefancovi a našemu dvornímu fotografovi Květoslavu Hillovi.

V listopadu jsem se zúčastnil shromáždění představitelů sborů okresu Zlín, kde jsem byl starostou okresního sdružení inženýrem Bernátíkem pověřen poděkovat za vaši činnost ve sboru dobrovolných hasičů. K tomuto poděkování se připojuji i já a přeji vám krásné Vánoce a v novém roce hodně chuti a sil do další společné práce. Děkuji za pozornost.

ZPRÁVA O ČINNOSTI JPO
Vážené sestry a bratři hasiči, milá hasičská mládeži,

na konci roku se ohlížíme zpět a hodnotíme naši činnost za uplynulý rok. Nejde oddělit to, co se událo ve sboru dobrovolných hasičů a v zásahové jednotce obce, i když se jedná o dva samostatné subjekty. O naší činnosti zde již hovořil starosta, přesto i já bych rád řekl pár slov.

Vzhledem k zákonům, které někdy kritizuji a podivuji se nad různými nesmysly, které si protiřečí s původní myšlenkou dobrovolného hasičství, musím pochválit stávající zásahovou jednotku za její činnost v letošním roce. Při generační výměně se k základním členům připojili mladí a doufám, že perspektivní, kteří si svědomitě plní zadávané úkoly. Jednotka má dvacet členů, školení probíhá průběžně po celý rok. Letos máme doposud 13 výjezdů a ať ve dne nebo v noci, vždy v čase okolo šesti minut. Pořád je ale co vylepšovat. I v příštím roce se budeme snažit o výměnu pomalu nejstaršího člena zásahové jednotky a to zásahového vozidla Š706.

Jak jsem již řekl naše činnost je neodmyslitelně spjatá i se sborem dobrovolných hasičů, jehož jsme součástí. Radost nám dělají žáci ve všech kategoriích svých činností, ať jsou to pohárové soutěže, hra Plamen, soutěž PO očima dětí nebo jiné. Poděkování přísluší jejich vedoucím, i když si neodpustím drobnou kritiku, že by měli pamatovat na to, že prezentují náš sbor navenek a někdy by bylo potřeba více usměrnit chování svých svěřenců.

Se staronovou technikou je tu elita sboru - soutěžní družstva žen i mužů. Požární sport nám pomáhá se rozvíjet  v hasiččině a naopak, tak přeji v příštím roce na soutěžích obsazovat jen samá přední místa.         

Nedá mi to se nezmínit o pořádání noční soutěže a soutěže mladých hasičů. Byla to zdařilá akce, kterou se daří zaujmout a pobavit i naše spoluobčany a příznivce požárního sportu z širokého okolí.  Poděkování patří všem, kteří jsou hrdí na svou práci pro náš sbor. Nechci jmenovat konkrétně, abych někoho neopomenul. Děkuji všem, co pomáhají i při dalších akcích, jako je prodej na Mástru, pořadatelství při rallye či akcích „hasiči sobě“.

Letos jsme si pořídili další nové nářadí a pomůcky potřebné pro naši činnost. Važme si nových věcí, važme si toho, že se nám daří se pořád rozvíjet a snažme se tento trend udržet i roce příštím.                                                                

Na závěr vám všem chci poděkovat za spolupráci a do nového roku 2013 popřát hodně zdraví, to ostatní už přijde samo. Mužům z JPO přeji, aby se nám co nejméně z éteru ozývalo „PZL 861 Zádveřice hlásí výjezd“. Děkuji za pozornost.

 

Aktualizováno Úterý, 18 Prosinec 2012 23:00
 

Přidejte svůj komentář

Vaše jméno:
Váš email:
Titulek:
Komentář: